Tag Archives: food

EAS Soy Protein… still have a jug of it if you want it….

EAS_SoyProtein_vanilla_medium(1)

EAS – Energy. Athletics. Strength.

EAS started in 1992 and their products can be found in just about every big box retailer, drugstore, grocery store, and vitamin/supplement specialty store.  I have even seen coupons for EAS products in the Sunday paper, which is probably why I have tried it out.

HEalth Supplement Choices website provides an excellent recap on EAS overall. According to their website, “EAS is a science based company with some of their products being certified by the NSF. The NSF is an organization that approves consumer goods. Only a small percentage of supplement companies are certified by the NSF…. EAS Soy Protein Powder is a great source of protein with very low amounts of fat and no cholesterol.

 Each serving of 44 g (1 scoop) contains:

  • 170 calories
  • 1.5 grams of fat
  • 19 grams of carbs
  • 17 grams of sugar
  • 20 grams of protein

When compared to whey protein, soy comes up a bit short for athletes and bodybuilders. Overall it’s not as effective as whey protein. However, there are some benefits of soy protein worth mentioning. Vegetarians are usually the main consumers of soy protein powder because it’s a great alternative to animal protein. It contains all the essential amino acids your body needs. Essential amino acids are referred to as “essential” because your body cannot produce them… You must get them from your diet. Other notable benefits of soy protein are it’s ability to lower cholesterol, and it’s ability to reduce certain forms of cancer.” Read full article:  EAS Soy Protein Powder Review

My personal experience…..

I’ve tried several different types of protein powders and this one ranks the lowest on the totem pole with respect to flavor and texture. I bought a jug of the vanilla, mixed one shake worth and am sure I made the bitter beer face when I took my first sip. The texture was a bit clumpy and it had an aftertaste that I can’t quite put my finger on. Like a serving of Nyquil, I pinched my nose and downed the sucker. The jug is still sitting on my counter top if you want it.

I was quite surprised that the EAS protein powder would taste this gross (sorry for lack of better wording). I have drunk the EAS Myoplex ready-made drinks and have eaten the EAS nutrition bars. Both of these other products were quite good and would recommend them to anyone, but the EAS Soy Protein… yuck. I can feel myself tasting it even as I type this review.

Saving Money While Losing Weight

I don’t like to diet because it usually requires me to invest more money in food and special meal plans. So, to anyone out there that says they cannot afford to diet and have their own meal plan while their family eats something else – I totally understand. In light of the New Year and new beginnings, many articles are being posted about losing weight and starting the year healthier. I came across an article posted by Mint.com that I had to share, “6 Ways to Cut the Cost of Popular Weight Loss Plans.” I am a huge believer in the last one – Utilize Smart Prep (in my case – buy food I will actually eat in bulk). Since I drink a lot of protein shakes and fruit filled replacement shakes, I consume a lot more fruit than ever before. About every two months, I stop by Costco and stock up on bags of frozen fruit chunks to make smoothies with. I also pick up protein bars and dried fruit. Below is an excerpt from the article.

“6 Ways to Cut the Cost of Popular Weight Loss Plans” from MintLife.com

Utilize Smart Prep

If the diet entails you making your own food, use smart strategies like shopping sales and clipping coupons to cut your bill.

“When you’re buying a lot of fresh produce, it’s also a good idea to shake off water before bagging to avoid paying extra for that water weight,” says Pavini.

Some produce may even be cheaper in bulk, like multi-packs of avocados.

Plus, Frugal Foodie is a big fan of frozen fruits and vegetables – a 32-ounce bag of frozen blueberries is $10 at her supermarket, while one fresh 12-ounce pint is $4.

Frugal Foodie is a journalist based in New York City who spends her days writing about personal finance and obsessing about what she’ll have for dinner. Chat with her on Twitter through @MintFoodie http://www.twitter.com/mintfoodie.

Full article – http://www.mint.com/blog/saving/6-ways-to-cut-the-cost-of-popular-weight-loss-plans-0113/