A Plank a Day Challenge: Day 7 of 30

I decided to take on the plank a day challenge for 30 days. I have never held the plank position for more than 90 seconds at one time so I am wondering if I will really be able to hold it longer than that as time wears on.

Recap:
(1.17) Day 1 – 30 sec: Pretty Easy. I did two sets to help prepare for what is to come
(1.18) Day 2 – 40 sec: Almost forgot about the challenge already. Ended up doing the plank at 11:00 at night just before bed
(1.19) Day 3 – 50 sec: Still hanging in there. Feeling strong like this is doable.
(1.20) Day 4 – 60 sec: Doing okay. Hubby got down and had to show off by holding plank way longer than my 60 seconds.
(1.21) Day 5 – 70 sec: Almost forgot about my challenge already. Had to get out of bed and did alright.
(1.22) Day 6 – 80 sec: Thought I would change it up and start my day with this challenge. Dismal failure. Lasted 30 seconds, then 15 seconds, than another 15 seconds. Going to attempt to revisit this challenge tonight. Starting t think I should have added 5 seconds a day.

(1.23) Day 7 – 90 sec: I did a 2 hr bike ride first thing this morning and then worked chest n tri’s at lunch. Did not look forward to my 90 second plank after dinner. Anyhow, got down on the floor and had my hubby time me so I couldn’t see the clock. I swear he set the timer for 2 minutes or more. I did survive the 90 seconds, and I literally felt my body temperature increase and start perspiring with each passing second.

Advertisements

A Plank a Day Challenge: Day 6 of 30

I decided to take on the plank a day challenge for 30 days. I have never held the plank position for more than 90 seconds at one time so I am wondering if I will really be able to hold it longer than that as time wears on.

Recap:
(1.17) Day 1 – 30 sec: Pretty Easy. I did two sets to help prepare for what is to come
(1.18) Day 2 – 40 sec: Almost forgot about the challenge already. Ended up doing the plank at 11:00 at night just before bed
(1.19) Day 3 – 50 sec: Still hanging in there. Feeling strong like this is doable.
(1.20) Day 4 – 60 sec: Doing okay. Hubby got down and had to show off by holding plank way longer than my 60 seconds.
(1.21) Day 5 – 70 sec: Almost forgot about my challenge already. Had to get out of bed and did alright.
(1.22) Day 6 – 80 sec: Thought I would change it up and start my day with this challenge. Dismal failure. Lasted 30 seconds, then 15 seconds, than another 15 seconds. Going to attempt to revisit this challenge tonight. Starting t think I should have added 5 seconds a day.

Supplements Galore…I have probably tried it or I probably want to.

I was looking through a Women’s Health/Fitness magazine this weekend and saw a picture of a new workout product. The product looks sexy, which is always a pitfall for me. I love to try new products and I am a sucker for pretty packaging. This got me to thinking about all the products that I have tried on the GNC shelves, that I have bought at a local drugstore, and bought via the internet. The list is longer than I realized.

The List
Diet:
-The Zone Diet
-Weight Watchers
-Xenadrine
-Hydroxycut
-Sensa
-Slimfast

Protein Shakes:
-Amp Pro Performance Wheybolic Extreme
-EAS Soy Protein
-Body Fortress Super Advanced Whey Protein

Preworkout, thermogenic fat burners, and more by brand:
-Amp Pro Performance Endurance (Booster, Chew)
-BSN (Hypershred, NO Xplode, Atrophex)
-Cellucor (T7 Extreme, C4 Extreme)
-GNC: Genetix HD (Meta Ignite, ProSculpt, Physio-Burn)
-Muscle Tech (Neurocore, HydroxyStim, NanoStim)
-Optimum Nutrition (AmiN.O.Energy)
-USPlabs (OxyElite Pro, Jack3d)

That is all that I can think of right now…. I am sure there are a few more out there that I cannot remember trying. There are products on the list above that I love and products that I will NEVER consume again. While I did not like some of the products above, that does not mean that they did not work for other folks. My goal over the coming months will be to provide a review of each product that I have tried.

A Plank a Day Challenge for 30 Days!

So, I decided to take on a challenge that a fellow BTer posted, “I joined a plank a day challenge on twitter and thought it was a cool idea so I’ll start a challenge here. It’s simple do at least one plank a day for at least 30 seconds.”

My challenge starts today and my goal is to start with a 30 second plank today and add 10 seconds each day. This means that at the end of 30 days, I will hold a plank for 5:20…. I don’t think so. We’ll see how it goes.

http://www.beginnertriathlete.com/discussion/forums/thread-view.asp

Saving Money While Losing Weight

I don’t like to diet because it usually requires me to invest more money in food and special meal plans. So, to anyone out there that says they cannot afford to diet and have their own meal plan while their family eats something else – I totally understand. In light of the New Year and new beginnings, many articles are being posted about losing weight and starting the year healthier. I came across an article posted by Mint.com that I had to share, “6 Ways to Cut the Cost of Popular Weight Loss Plans.” I am a huge believer in the last one – Utilize Smart Prep (in my case – buy food I will actually eat in bulk). Since I drink a lot of protein shakes and fruit filled replacement shakes, I consume a lot more fruit than ever before. About every two months, I stop by Costco and stock up on bags of frozen fruit chunks to make smoothies with. I also pick up protein bars and dried fruit. Below is an excerpt from the article.

“6 Ways to Cut the Cost of Popular Weight Loss Plans” from MintLife.com

Utilize Smart Prep

If the diet entails you making your own food, use smart strategies like shopping sales and clipping coupons to cut your bill.

“When you’re buying a lot of fresh produce, it’s also a good idea to shake off water before bagging to avoid paying extra for that water weight,” says Pavini.

Some produce may even be cheaper in bulk, like multi-packs of avocados.

Plus, Frugal Foodie is a big fan of frozen fruits and vegetables – a 32-ounce bag of frozen blueberries is $10 at her supermarket, while one fresh 12-ounce pint is $4.

Frugal Foodie is a journalist based in New York City who spends her days writing about personal finance and obsessing about what she’ll have for dinner. Chat with her on Twitter through @MintFoodie http://www.twitter.com/mintfoodie.

Full article – http://www.mint.com/blog/saving/6-ways-to-cut-the-cost-of-popular-weight-loss-plans-0113/

1 13 14